Sektörün öncü firmalarından Kent Yapı, ilk yıllarda panjur imalatı ile başladığı çalışma sistemine, ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak otomatik ve kumandalı ürünler ile devam etmektedir. Firma bünyesinde, Dünya’da bu işi profesyonel bir şekilde yapan birçok markayı bulundurmaktadır. Bft, Nice, Faac markaları en bilinenlerindendir. Bu yazımızda tecrübeli firmanın, BFT otomatik kapılar hakkında bilgilerini vereceğiz.

BFT markası, İtalyan menşeili olup, Türkiye’de de oldukça tercih edilen markalardan birisidir. Kayar kapı, otomatik kapı, endüstriyel alanda kullanılan kapı, dairesel kapı çeşitleri en çok tercih edilen modellerinden birisidir. Firmanın ürettiği kapılar, çok soğuk veya çok sıcak havalarda dahi hiçbir sıkışma yapmadan çalışması ile meşhurdur.

Güvenlik, günümüzün en önemli problemlerinden biri olduğu için, siteler, işyerleri, AVM’ler, polis, askeriye ya da aklınıza gelebilecek her türlü otopark alanı bu sistemden yararlanabilir. Buralardaki güvenlik zafiyetleri kumanda kodlama sistemi ile rahatça önlenebilir. Plaka tanıma sistemleri veya kumanda kullanarak giriş yapma, bu sistemde son tüketiciye sunulabilen iki opsiyondur.

Plaka tanıma veya araç tanıma bariyer sisteminde, araç kapıya yaklaştığında otomatik olarak kapı açılır. Bu, en çok tercih edilen ve kaçak girişlerin imkânsız hale geldiği bir bariyer sistemidir. Kumanda kullanarak giriş yapmak ise, BFT kumanda kodlama yöntemi ile yapılır. Kumandalardaki tuşlara bariyeri açması veya kapaması yönünde bilgiler kodlanarak araç sahibinin otopark alanına giriş – çıkışı sağlanır. Özellikle büyük sitelerde bu yöntem tercih edilir.

BFT kumanda kodlama yönteminin diğer firmalardan farklı oluşu, yazılan kodun kırılmasına engel olacak şekilde tasarlanmış olmasından kaynaklanır. Kod kırılamazsa, güvenlik zafiyeti ortadan kalkar. Bu yüzden, bu işte tecrübe olduğu kadar, güvenliği tehdit etmeyecek unsurların tercih edilmesi de oldukça önemlidir.